Mystery Butter?

If you saw a gigantic tub in the bulk section of your local organic co-op labeled mystery butter $1.69 lb... would you by some??

you should know me better by now... of course I bought some!

Let me give you a little frame of reference... it's next to the gigantic bulk tubs of peanut butter, cashew butter, almond butter, sunflower seed butter... you get the point. Just grab a container (or bring your own) and with a big ladle, fill up on as much as you like... well maybe not as much as you want.... more on that later.

I did just that and very excitedly headed back to work where I toasted up some nice whole wheat bread and slathered on the mystery!!


Mystery butter is apparently very popular since there is a sign next to it saying "Limit of two 5 lb buckets per customer" Last time I was in the co-op they were sold out of the stuff... But seriously 10 lbs of mystery butter??? How large are these people who are buying this stuff in that huge of a quantity?? And they are limiting you to TWO 5 POUND container... how many containers were people trying to by??? How much mystery butter can one eat in a day?? Does anyone else find this 10 lb limit scary??

So what is mystery butter you ask? My guess is at the end of the week whatever scraps are left from all the other nut butters get plopped together to make the "mystery butter". Fun idea though right? My batch of mystery tasted heavy to the cashew with a little bit of almond and sunflower as well.

Either way... I'm totally picking up some more... it's darn tasty, and organic to boot! :)

11 chews:

Sounds wonderful! Which store did you find this at?

stephchows said...

Just added the link to the top! The place is called Abundance Co-op. You can read about it here: http://www.abundance.coop/retailer/store_templates/shell_id_1.asp?storeID=8426C6A755724C92B543A4D770A75E93
If you live in near Rochester totally check it out!

zlamushka said...

Hi stepchow,
my guess is that some people buy it, so they can re-sell it (considering that it is cheap).

I bet it's for preschools and things like that. My kindergarten used to feed us cinnamon toast or peanut butter toast every morning as a snack. Cinnamon toast always makes me feel like I'm 5 again. =)

Mags said...

Never met a nut butter I didn't love. I'd so be one of those people eating an entire 5 lb bucket..lol.

Mmm, that looks really delicious ... but I'm pretty sure I don't need 5 lbs of it ... never mind 10!

stephchows said...

zlamushka- totally would have never thought about that... but good point!

aleta- true enough... but most schools don't allow ANY nut products into them anymore due to allergies... so freaking sad if you ask me! I want my PB&J!

Mags- LOL really you'd buy a 5lber???

Diva- It was seriously good, but I agree that 5 lbs would be hard to make it through :)

Wow, that's a cool idea. And it's so cheap! You can't find a deal like that anywhere.

Reeni♥ said...

YUM!!! I think a nut combo sounds delicious!!!!

Ulla said...

that is a cool idea, and i bet the mix is better then any of the pure ones:)

NQN said...

Wow, what an amazing price! Even peanut butter isn't that inexpensive here, let alone an organic one.

PS I would have so bought some too :P

Want more chow like what you just read? You can click to subscribe to the feed, follow me on twitter, or become a fan on facebook! Can't wait to see you there!
Copyright © 2012 :: steph chows ::.